Vlerat ushqyese të pazëvendësueshme të fasuleve të zeza

Vlerat ushqyese të pazëvendësueshme të fasuleve të zeza
Vlerat ushqyese të pazëvendësueshme të fasuleve të zeza
Vlerat ushqyese të pazëvendësueshme të fasuleve të zeza

Fasulet e zeza, bishtajoret e pasura me lëndë ushqyese të pazëvendësueshme duhet të jenë pjesë e rregullt e regjimit tuaj ushqimor.

Të pasura me fibra, folae, kalium dhe proteina, fasulet e zeza u shpallën nga Kombet e Bashkuara si ushqimi i vitit 2016 (në fakt e gjithë familja e bishtajave).
Çfarë përfitoni nga një filxhan fasule të zeza (të gatuara)
218 kalori
14.5 g proteina
0.7 g yndyrë
40 g karbohidrate
1 g sheqer
16.6 g fibra
5 mg hekuri (28% e nevojës ditore)
84 mg magnez (27%)
259 mg fosfor (37%)
739 mg kalium (16%)
331 mg sodium (22%)
1.3 mg zink (16%)
0.4 mg tiamin (33%)
0.3 mg riboflavin (27%)
folate (36%)
Përfitimet shëndetësore të fasulave të zeza
Përveç proteinave, fasulet e zeza ofrojnë shumë fibra të tretshëm, lëndë ushqyese që zvogëlojnë rrezikun e shumë sëmundjeve kronike dhe ju ndihmojnë të qëndroni më të ngopur për një kohë më të gjatë. Ulin nivelin e kolesterolit dhe rrezikun e sëmundjeve kardiovaskulare, por shkaktojnë fryrje dhe kapsllëk
Magnezi i fasuleve të zeza luan një rol të rëndësishëm mbi 300 reaksione enzimatike në trup duke përfshirë metabolizmin, dhe është minerali kyç për shëndetin e kockave gjithashtu. LIVING

Lexo Revisten Online

Maj, 2018

€ 1.99

| Blej Tani
A është Albert Hashimi biznesmeni më i bukur?
KU TA GJEJ DURIMIN?
Ilir Sinani: Jam njëfarë patrioti i vogël
Zonja e parë e Prishtinës

http://kosovarja.mobi/gatojca/